Основна линия
Областна администрация - Бургас си върна управлението над язовир „Ахелой", използван от фирма без разрешително няколко години
67
България
Областна администрация - Бургас си върна управлението над язовир „Ахелой", използван от фирма без разрешително няколко годиниОбластна администрация - Бургас принудително иззе и върна управлението си над язовир „Ахелой", предназначен като водоизточник за приоритетно питейно-битово водоснабдяване, съобщиха от пресцентъра на администрацията.Оттам допълват, че проблемът с незаконното използване на язовира датира от 2021 г. Днешната акция е без аналог в страната.
Автор: БТА / Редактор: Диляна Асенова
| 25 Юни 2026, 18:50 ч.
Областна администрация - Бургас принудително иззе и върна управлението си над язовир „Ахелой", предназначен като водоизточник за приоритетно питейно-битово водоснабдяване, съобщиха от пресцентъра на администрацията. Оттам допълват, че проблемът с незаконното използване на язовира датира от 2021 г. Днешната акция е без аналог в страната. Държавата няма да толерира беззакония и самоуправство с държавни имоти, заявяват от областната администрация. Припомняме, че областният управител на Бургас издаде заповед за принудително изземване на язовир „Ахелой", който е публична държавна собственост. Заповедта бе издадена след установено неправомерно ползване от юридическо лице без правно основание. На място днес бяха изпратени полицейски екипи, служители от Изпълнителната агенция по рибарство и аквакултури, представители на областната администрация, на ВиК, служители на Регионалната инспекция по опазване на околната среда и водите, Басейнова дирекция „Черноморски район" и др. С лодки беше обходена цялата територия на неправомерно завладяната водна площ, изкарани бяха пълните с риба садки с мрежи, рибата, основно шаран и сом, беше пусната в язовирните води, премахнати бяха буйовете, които бяха закрепени към дъното с котви, тежащи по близо тон. Прилежащият терен около брега на язовира беше почистен от натрупаните отпадъци и дървен материал, като в рамките на един месец, се дава възможност на фирмата да организира цялостно почистване и предаване на обекта във вида, в който го е придобила от държавата за ползване преди десет години, обясниха от пресцентъра на областната администрация. Благодаря на институциите, които участваха в принудителното изземване на язовира, че чрез тяхното съдействие и изпълнявайки правомощията си не се допусна хаос, показахме, че държавата има характер и че няма да се толерират злоупотреби с държавна собственост и неглижиране на указанията, на която и да е държавна институция, каза областният управител Дико Диков. Имотът представлява част в размер 67 дка от водната площ на язовира (целият е 381 745 кв.м) и се намира в землището на с. Бата, община Поморие. След години на безрезултатни писмени покани от страна на Областна администрация – Бургас към „Янулов и Ко" ЕООД за доброволно освобождаване на държавния имот, областният управител Дико Диков пристъпи към принудителни действия. Със заповед беше разпоредено изземване на язовира, който според администрацията е държан без правно основание и се използва в противоречие с предназначението му. Процедурата е открита по реда на чл. 80, ал. 1 от Закона за държавната собственост, като на дружеството е даден срок до 24 юни т.г. да предаде имота доброволно. След като това не се случи, днес държавните институции изпълниха предвидените в закона действия и Областна администрация – Бургас възстанови управлението върху имота, посочиха от администрацията. За да се предотвратят бъдещи злоупотреби, язовирът ще бъде охраняван от служители на Изпълнителната агенция по рибарство и аквакултури (ИАРА) и полицейски служители. От Областната администрация в Бургас обясниха, че през 2016 г. е сключен договор за наем между дружеството и "Напоителни системи" ЕАД, който е прекратен със заповед от 2021 г. на изпълнителния директор на "Напоителни системи" ЕАД и е предаден на Областна администрация Бургас. С решение на Министерски съвет от 2020 г. язовир "Ахелой" е определен за водоизточник за приоритетно питейно-битово водоснабдяване и е предоставен в управление на областния управител на област Бургас. Прекратена е регистрацията на "Янулов и Ко" ЕООД и от ИАРА за отглеждане на риба и други водни организми в язовира. Със заповед на ОДБХ-Бургас е заличена регистрацията на животновъден обект, намиращ се в землището на с. Бата. С решение на министъра на околната среда и водите, разрешителното на "Янулов и Ко4 ЕООД за ползване на воден обект язовир "Ахелой" с цел аквакултури и свързаните с тях дейности, също е отнето. С всички тези етапи управителят на дружеството е бил надлежно информиран, казаха от Областна управа. С писмо на областния управител от 2024 г. "Янулов и Ко" ЕООД е уведомен за фактологията, както и за промяната на предназначението на язовира като водоизточник за приоритетно питейно-битово водоснабдяване и че не се разрешават аквакултури. С друго писмо от 2025 отново на областен управител дружеството отново е уведомено, че е налице спешна необходимост от освобождаване на водната площ на язовира и разположеното в него садково стопанство. До края на 2025 г. имотът не е освободен и предаден доброволно на Областна администрация Бургас. През тази година след писмена покана и разговор с управителят и поет от него ангажимент да освободи язовира и да го предаде доброволно до 12 май, отново не се случва. Тогава се стига до издаването на заповедта на областния управител за принудително изземване на 25 юни 2026 г., ако не бъде доброволно предаден до предния ден.
Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-важните новини и събития от рубриката във входящата си поща.
Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
|
|
Получавайте най-важните новини и събития от Вашият град.
От понеделник до петък от нашия редактор Стела Филипова
|
|
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
|
Общинският съвет в Сандански прие бизнес плана на общинското дружество за водоснабвядане и канализация „Увекс“
|
|
|
Общинският съвет в Мездра възложи на кмета да освободи два общински имота от строителни материали
|
|
|
Окръжният съд в Ямбол наложи най-тежката мярка „задържане под стража" на шофьора на тира, предизвикал катастрофа с трима загинали
|
|
|
Граждани на Варна се събраха пред Съдебната палата на протест срещу агресията
|
|
|
Общинският съвет в Смолян одобри безвъзмездно предоставяне на общински имот и техника за предприятието по чистотата БКС
|
|
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
|
Време за четене - месец Юни
Препоръчани заглавия |
ОЩЕ ОТ НОВИНИТЕ ДНЕС
|
Общинският съвет в Сандански прие бизнес плана на общинското дружество за водоснабвядане и канализация „Увекс“
|
|
|
Общинските съветници в Смолян отхвърлиха предложение за трансформиране на капиталовите разходи
|
|
|
Общинският съвет не отпусна средства за концерта по случай Деня на Варна
|
|
|
Общинският съвет в Петрич прие промени в Наредбата за условията и реда за паркиране на пътни превозни средства на територията на общината
|
|
|
Бюджетът за 2026 г. влиза в Министерския съвет на 1 юли
|
|
Радиопрограми



Тикер
67
ЗАПАЗИ
Общинският съвет в Сандански прие бизнес плана на общинското дружество за водоснабдяване и канализация „Увекс“ и откри процедура за избор на съдебни заседатели. На днеш ...